تنگ-کردن-واژن-بعد-از-زایمان-طبیعی

 

ناحیه ی واژینال در بانوان از دو قسمت تشکیل شده است، قسمت خارجی و قابل مشاهده که لابیاها، کلیتوریس، مجاری ادراری و … را شامل می‌شود و قابل مشاهده است و قسمت داخلی که به لایه فاشیای واژن شناخته شده و قابل مشاهده نمی باشد. در بانوانی که زایمان طبیعی را انتخاب می کنند، معمولاً شل شدگی در ناحیه ی داخلی واژن اتفاق خواهد افتاد. حال باید چه کار کرد؟ با ما در ادامه همراه باشید تا به ترمیم و تنگ کردن واژن بعد از زایمان طبیعی بپردازیم.

 

 

آیا واژن بعد از زایمان طبیعی تغییر می کند؟

 

در زایمان طبیعی، جنین از کانال واژن عبور کرده و خارج می‌شود. به همین دلیل بافت واژن هنگام خروج جنین دچار کشیدگی می‌شود. این خروج گاهاً ناحیه ی فاشیا را دچار پارگی هایی نیز میکند. اگر شدت این پارگی ها کم باشد، با مرور زمان و فعالیت‌های ورزشی خاص، واژن تقریباً بافت اولیه ی خود را به دست خواهد آورد؛ اما مواقعی که این پارگی ها زیاد و یا در حالت شدید تری اتفاق افتاده باشند، واژن به اصطلاح گشاد خواهد شد و با گذشت زمان نیز فرم اولیه را به دست نخواهد آورد.

دکتر نفیسه موید نیا متخصص زنان در رشت  ،بورد تخصصی جراحی های زیبایی زنان ، زایمان و نازایی از بهترین روش های جدید تخصصی ، ابداعی و ترکیبی جهان برای درمان بیماری های زنان و جراحی های زیبایی استفاده می کند. برای مشاوره و نوبت با شماره های ۰۹۹۱۰۵۳۵۸۶۹ و ۰۱۳۳۲۱۳۵۹۳۳ تماس بگیرید.برای ارتباط با دکتر به پیج اینستاگرام  مراجعه کنید.

 

 

علائم گشادی و شل شدگی واژن چیست؟

 

علامت های این مشکل در بانوان متفاوت است و هر زن نسبت به دیگری ممکن است که شرایط متفاوتی را تجربه کند. اما چند علامت در گشادی واژن معمولاً ثابت و همه گیر است؛ علائمی مانند: افتادگی مثانه، بی اختیاری ادرار، کاهش شدید میل جنسی و دفرمه شدن یا از دست دادن فرم اولیه ی ناحیه ی واژینال بانوان، از علائم شایع شل شدگی واژن است.

 

آیا شل شدگی واژن درمان دارد؟

 

با پیشرفت تکنولوژی و علم تقریباً هر دردی درمانی دارد؛ شل شدگی واژن را نیز می‌توان با انجام جراحی درمان نمود. بعد از گذشت تقریبا چند ماه از زایمان طبیعی، فرد باید به پزشک متخصص مراجعه کرده و به بررسی حالت واژن خود بپردازد و در صورت صلاح دید پزشک به اصلاح فرم واژن با روش لیزر یا جراحی بپردازد.

 

 

ترمیم و تنگ کردن واژن بعد از زایمان طبیعی

 

تنگ کردن واژن بعد از زایمان به دو صورت انجام خواهد شد؛ یا به روش لیزر و یا به روش جراحی. در روش تنگ کردن واژن با لیزر با استفاده از دستگاه لیزر و اشعه های مخصوص، پزشک درصدد بازگرداندن حالت مخاط داخلی واژن به فرم اولیه می باشد. در روش جراحی که روشی غیر قابل بازگشت خواهد بود، پزشک متخصص با استفاده از بیهوشی و یا بی حسی، اقدام به جراحی ناحیه ی واژینال و تنگ کردن آن می کند. جراحی ناحیه ی واژینال باعث می‌شود که بافت واژن کاملاً به حالت اولیه خود برگردد.

تنگ-کردن-واژن-بعد-از-زایمان-طبیعی
تنگ-کردن-واژن-بعد-از-زایمان-طبیعی

قبل  از جراحی تنگ کردن واژن چه باید کرد؟

 

قبل از انجام جراحی تنگ کردن واژن، لازم است که بیمار حتما تحت مشاوره با پزشک متخصص قرار بگیرد و آزمایشات مربوطه را انجام دهد، همچنین در زمان جراحی فرد هیچگونه خونریزی نباید داشته باشد. بعد از انجام جراحی نیز مراقبت های لازم است که انجام آنها به بهبود هرچه سریعتر بیمار کمک خواهد کرد.
این مراقبت ها عبارتند از:
۱بیمار یک شب بعد از عمل در بیمارستان بستری باشد. ۲فعالیت‌های ورزشی تا چند هفته انجام نگیرد.
۳_فعالیت جنسی تا دو ماه ممنوع است.
۴_تا ۴۸ ساعت از کمپرس سرد استفاده نماید.
۵_داروهایی که پزشک تجویز میکند با دقت مصرف کند.
۶_از فشار به ناحیه ی تناسلی پرهیز کند و….

 

حرف آخر

 

مادرانی که به تازگی زایمان طبیعی را تجربه کرده‌اند بهتر است که کمی صبور باشند و بعد از گذشت چند ماه اقدام به عمل تنگی واژن نمایند؛ زیرا مخاط واژن حالت ارتجاعی داشته و بعد از گذشت چند ماه، حالت اولیه ی خود را بدست خواهد آورد. در نظر داشته باشید که در انجام این گونه از عمل ها هرگز عجله نکنید و حتماً تجویزهای پزشک متخصص را مد نظر قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *