اولین-پریود-بعد-از-زایمان سزارین

چه زمان بعد از زایمان سزارین پریود میشویم؟

 

سزارین یکی از روش‌های زایمان است که در آن جنین را از راه جراحی شکمی برمی‌دارند. بعد از انجام زایمان به روش سزارین و پس از گذشت مدتی لایه های داخلی اندومتر ریزش کرده و آثار و ضایعات حاملگی را که داخل رحم باقی مانده اند را کاملا خارج می کند. خونریزی بعد از زایمان سزارین، حدود دو هفته به صورت خونریزی دائم و چهار هفته هم به صورت لکه بینی ادامه خواهد داشت. اما سوال اینجاست که اولین دوره پریود بعد از عمل سزارین چه زمانی اتفاق اتفاق خواهد افتاد؟ با ما همراه باشید.

 

اولین پریود بعد از زایمان سزارین چه زمانی است؟

 

هورمونی به نام پرولاکتین عامل اتفاق افتادن یا نیفتادن پریود بعد از پایان بارداری است. سطح این هورمون در صورت شیردهی و تغذیه نوزاد از شیر مادر، در بدن زن بالا می ماند و در نتیجه اگر مقدار پرولاکتین در خون بالا بماند، با مهار هورمون های تولید مثل، مانع از فرایند تخمک گذاری خواهد شد و به دنبال آن سیکل قاعدگی در طی این دوران رخ نخواهد داد. این روند ممکن است که تا شش ماه یا یک سال ادامه داشته باشد. اما در صورت عدم شیردهی نوزاد توسط مادر، اولین سیکل قاعدگی حدود ۶ تا ۸ هفته بعد از زایمان اتفاق خواهد افتاد.

چه مواردی در ایجاد دوره پریود بعد از زایمان سزارین موثر هستند؟

 

۱_پریود شدن یا پریود نشدن بعد از زایمان در هر خانم متفاوت است و بسته به سطح و میزان هورمون های او دارد. امکان دارد تا پایان دوره شیردهی به نوزاد، پریود اتفاق نیفتد؛ اما بعضی از خانم‌ها هستند که علی رغم شیردهی، ممکن است که تا یک یا دو ماه بعد از زایمان سزارین، پریود را تجربه کنند.
۲_هر چه میزان شیردهی به نوزاد بیشتر باشد پریودی دیرتر اتفاق خواهد افتاد و بالعکس اگر شیردهی به نوزاد کم باشد، سیکل قاعدگی زودتر اتفاق می‌افتد.
۳_حتماً دقت داشته باشید که عدم پریود شدن در دوران شیردهی، به معنی عدم اتفاق بارداری نیست. ممکن است که تخمک گذاری در این دوره اتفاق بیفتد. پس حتما از روش های جلوگیری از در این برهه ی زمان استفاده کنید تا بارداری ناخواسته اتفاق نیفتد.

اولین-پریود-بعد-از-زایمان سزارین
اولین-پریود-بعد-از-زایمان سزارین

علایم پریودی بعد از زایمان متفاوت خواهد بود!

 

بر طبق مشاهدات، درد پریود در بعضی از بانوان بعد از زایمان کمتر می‌شود. برخی از زنان نیز در هنگام پریودی بعد از زایمان، بی حالی و خستگی بیشتری را تجربه می کنند. توجه داشته باشید که بدن شما بعد از زایمان مجدد در حال وفق دادن خود با تغییرات منظم ماهیانه است. به همین دلیل خانمها حالاتی را تجربه می‌کند که قبل از آن، آنها را نداشته است؛ مانند گرفتگی شکم، خروج لخته های خون کوچک، بیشتر شدن یا کمتر شدن حجم خونریزی، قطع و وصل جریان خون قاعدگی، افزایش طول دوره، چرخه نامنظم، افزایش دل درد و … از ویژگی‌های پریودهای بعد از زایمان خواهد بود.

بعد از زایمان سزارین اگر شیردهی نکنید، 6-8 هفته بعد از زایمان پریود می شوید اگر درد و خونریزی زیاد داشتید به مطب دکتر نفیسه موید نیا متخصص زنان در رشت  ،بورد تخصصی جراحی های زیبایی زنان ، زایمان و نازایی مراجعه کنید. برای مشاوره و نوبت با شماره های ۰۹۹۱۰۵۳۵۸۶۹ و ۰۱۳۳۲۱۳۵۹۳۳ تماس بگیرید.مشاهده مطالب بیشتر می توانید به پیج اینستاگرام مراجعه کنید.

 

حرف پایانی

با شروع اولین قاعدگی پس از زایمان، اگر میزان خونریزی‌تان بیشتر یا کمتر از قبل از دوران بارداری بود نیز نگران نشوید. همچنین شاید در ابتدا فواصل قاعدگی‌تان هم نامنظم باشد. اگر بعد از چند ماه قاعدگی‌تان منظم نشد یا بعد از دو یا سه دوره، خونریزی خیلی شدید داشتید یعنی به مدت چند ساعت متوالی، هر یک ساعت، یک بار نوار بهداشتی شما کاملاً خیس شد، این مسئله را با پزشکتان در میان بگذارید تا در صورت لزوم با نظر پزشکتان مشکلات هورمونی یا رحمی شما بررسی شود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *