ترمیم واژن بعد زایمان طبیعی

ترمیم واژن بعد زایمان طبیعی

زایمان طبیعی می تواند روند دردناکی برای برخی از زنان باشد زیرا بافت واژن ممکن است در اثر کشیدگی دچار کبودی یا پارگی شود. معمولا سه تا هشت هفته طول میکشد که این آسیب بهبود یابد. با این وجود، سفتی و کشسانی بافت واژن مانند قبل از زایمان نخواهد بود زیرا موجب آسیب زدن به بافت، عضلات و پرینه حول واژن می شود. اما به یاد داشته باشید که با عمل پرینه پلاستی این عارضه قابل درمان است.

به علاوه اگر زایمان همراه با اپیزیوتومی برای تسهیل روند زایمان باشد، خشکی واژن نیز ممکن است رخ دهد که نیازمند درمان پس از زایمان است. در ادامه به تغییرات واژن پس از زایمان طبیعی و روش های درمانی برای آن می پردازیم.

ترمیم واژن بعد زایمان طبیعی

عوارض زایمان طبیعی

زایمان طبیعی مثل هر عمل یا فرایند پیچیده دیگری با عوارض و تغییراتی در بدن همراه است که معمولا عوارض آن بعد از زایمان (بین یک هفته تا یک سال) خود را نشان می دهند. بعضی از آنها دائمی هستند اما برخی با گذشت زمان مرتفع می شوند. عوارضی که در ادامه آورده شده است، عوارضی هستند که معمولا انجام عمل ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی را موجب می شوند.

گشادی واژن

به طور معمول قطر واژن تنها 2.1 تا 3.5 سانتی متر است و در رابطه جنسی کمی بیشتر کشیده می شود. متوسط اندازه سر نوزاد حدود 11 سانتی متر است که موجب تغییرات عمده ای در بافت واژن می شود. گذشتن نوازد از کانال زایمان بی شک موجب کشیدگی واژن تا حدی می شود که برگشت آن به حالت قبلی آسان نخواهد بود. برای رفع این مشکل روشهای مختلفی وجود دارد.

پزشک برای انجام این کار از دو روش تنگ کردن واژن بدون جراحی و جراحی استفاده می کند. یکی از راههایی که در روش بدون جراحی مورد استفاده قرار می گیرد تنگ کردن واژن با نخ است.

بی اختیاری ادراری

یکی دیگر از عوارض زایمان طبیعی، بی اختیاری ادراری است. پس از زایمان نشت کمی ادرار در هنگام خندیدن یا عطسه کردن غیر عادی نیست که دلیل آن ضعیف شدن عضلات کف لگن است.

عضلات کف لگن مسئول کنترل ادرار، سفتی واژن در حین رابطه جنسی و حتی دفع مدفوع هستند. در طی 9 ماه بارداری، این عضلات مسئول حفظ و پشتیبانی وزن جفت و نوزاد هستند. در طی مدت بارداری فشار زیادی به این عضلات وارد می شود که موجب ضعیف شدن آنها می شود.

خشکی واژن

یکی از عوارض پس از زایمان طبیعی، خشکی واژن است که دلیل آن کاهش استروژن است. استروژن مسئول سلامت واژن و سفت و مرطوب ماندن بافت آن است. بدون استروژن باید انتظار خشکی و شلی واژن را داشته باشید که موجب دردناک و دشوار شدن رابطه جنسی می شود.

ترمیم واژن بعد زایمان طبیعی

آیا زایمان سزارین مانع شلی واژن می شود؟

امروزه، بسیاری از زنان به سراغ جراحی سزارین می روند تا بتوانند سفتی واژن خود را پس از زایمان حفظ کنند. احساس شلی ناشی از واژن نیست بلکه به دلیل ضعیف شدن عضلات کف لگن است که حول کانال زایمان قرار دارند. در طی بارداری، وزن جنین در حال رشد توسط این عضلات پشتیبانی می شود. پس از زایمان سزارین، واژن ممکن است از بیرون همانند قبل از بارداری به نظر برسد اما عضلات کف لگن در طی 9 ماه به شدت تحت تنش و فشار بوده اند. بدون شک این شلی واژن با شلی واژن بعد از زایمان طبیعی قابل مقایسه نیست و معمولا با روشهای درمانی ساده قابل رفع خواهد بود.

چه راههایی برای ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی وجود دارد؟

زایمان به میزان زیادی باعث تغییر واژن و نواحی اطراف می شود اما نباید نا امید شوید، اقداماتی زیادی هست که می توانید برای بازگرداندن بدنتان به وضعیت قبلی انجام دهید.

تمرینات کگل

تمرینات کگل از جمله تمرینات سودمندی است که می تواند به مادرها پس از زایمان کمک کند. برای انجام تمرینات کگل شما باید:

  • عضلاتی که برای ادرار کردن از آنها استفاده می کنید را تجسم کنید.
  • این عضلات را منقبض کنید.
  • ده ثانیه این عضلات را محکم نگه دارید و سپس رها کنید، این تمرین را 10 بار انجام دهید.
  • این ده بار تمرین را حداقل شش بار در روز تکرار کنید.

در مورد تمرینات کگل توجه به این نکته ضروری است که این روش برای گشادی های جزئی کاربرد دارد و در مواردی که گشادی واژن زیاد باشد یا موجب عفونتهای واژینال شود این روش توصیه نمی شود.

تغذیه مناسب

به اندازه کافی پروتئین مصرف کنید. پروتئین ماده ای است که بدن برای ترمیم هرگونه زخم به آن نیاز دارد. به یاد داشته باشید که حداقل میزان مصرفی پروتئین برابر تعداد کیلوگرم وزن شما به اضافه 10 است. یعنی اگر وزن شما 65 کیلوگرم باشد، مصرف پروتئین شما باید 65 گرم به علاوه 10 گرم یعنی حداقل 75 گرم در روز باشد.

مصرف میوه ها و سبزیجات حاوی آنتی اکسیدان نیز نباید فراموش شود. همچنین می توانید از پزشکتان بخواهید که برایتان یک قرص مولتی ویتامین تجویز کند.

واژینوپلاستی

واژینوپلاستی نوعی عمل جراحی برای سفت کردن عضلات کف لگن زنان در ناحیه واژن است که تفاوت هایی با لابیاپلاستی دارد.

تفاوت لابیاپلاستی و واژینو پلاستی در این است که لابیاپلاستی برای متقارن کردن لابیاهای مینور و ماژور به کار می رود اما واژینوپلاستی گشادی واژن را رفع می کند.

هدف از جراحی واژینوپلاستی قدرت بخشیدن به عضلات است که اگر مراقبتهای بعد از عمل واژینوپلاستی را به خوبی رعایت کنید می تواند باعث افزایش لذت جنسی و همینطور رفع بی اختیاری ادراری شود.

برای انجام این جراحی باید سه تا شش ماه پس از زایمان طبیعی صبر کرد. این مدت برای جوش خوردن هرگونه بخیه انجام شده در طی زایمان و همچنین از بین رفتن هرگونه ورم و کشیدگی ناشی از زایمان است.

پرینه پلاستی

پرینه بافتی است که بین مقعد و واژن قرار گرفته و موقع زایمان طبیعی احتمال پارگی آن زیاد است. اگر پارگی پرینه زیاد نباشد با چند بخیه می توان مشکل را برطرف کرد. اما بعضی از خانم ها مجبور به عمل زیبایی پرینه پلاستی هستند.

بیشتر این خانمها کسانی هستند که پارگی پرینه آنها خیلی زیاد بوده و یا جای بخیه های آنها مانده و یا دچار اسکار شده اند. پرینه پلاستی این ضایعات را به راحتی برطرف می کند و زیبایی را به پرینه برمی گرداند.

پرینورافی

پرینورافی یا پرینوپلاستی نوعی جراحی سرپایی است که تحت بی حسی موضعی انجام می شود و برای ترمیم بافت پرینه آسیب دیده در طی زایمان و تنگ کردن عضلات حول واژن به کار می رود. این عمل می تواند همراه با واژینوپلاستی یا به تنهایی به کار رود.

لابیاپلاستی

روند زایمان و عبور نوزاد از کانال زایمان موجب کشیده شدن لابیا می شود. گاهی لابیا پس از زایمان حالت طبیعی خود را به دست می آورد اما در موارد دیگر شکل و اندازه لابیا در اثر زایمان تغییر می کند که مخصوصا در زایمان های دوم به بعد رایج تر است.

در طی زمان اگر لابیا بهبود نیابد می تواند موجب ناراحتی و دردناک در حین برخی ورزش ها و پوشیدن لباس های تنگ شود. عمل لابیاپلاستی یا همان عمل زیبایی واژن می تواند با تغییر اندازه و شکل لابیا در درمان این مشکل سودمند باشد.

همچنین تزریق چربی به واژن یا تزریق ژل نیز می تواند تغییرات شگرفی در ظاهر لابیا ایجاد کند.

نکته نهایی درباره ترمیم واژن پس از زایمان طبیعی

زایمان و به دنیا آوردن فرزند یکی از بزرگترین لذت های زندگی است اما در این راستا ممکن است واژن شما آسیب ببیند. خبر خوب این است که راه های جبران این آسیب وجود دارد. پس از زایمان می توایند تمرینات کگل و رژیم غذایی مناسب برای بهبود خود را آغاز کنید و پس از چندین ماه در صورت عدم مشاهده نتایج دلخواه می توانید به پزشکتان برای مشاوره برای انجام هریک از روش های درمانی مراجعه کنید.

اگر شما هم‌نیاز به ترمیم واژن دارید میتوانید از تخصص دکتر نفیسه مویدنیا جراح و متخصص زنان و زیبایی استفاده کنید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره تلفن مطب ۰۱۳۳۲۱۳۵۹۳۳ تماس بگیرید.

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
banner 2

خانم دکتر نفیسه مویدنیا متخصص زنان و زایمان در رشت می باشند و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره هفت ساله پزشکی عمومی خود را در دانشگاه دولتی علوم پزشکی تبریز به اتمام رساندند. پس از قبولی در مقطع تخصص، دوران تخصصی رشته جراحی زنان و زایمان و نازایی و زیبایی را در دانشگاه دولتی علوم پزشکی تبریز به اتمام رساندند و در نهایت موفق به اخذ بورد تخصصی رشته زنان، زایمان، نازایی و زیبایی شدند.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *