علت و درمان کیست درموئید


کیست های درموئید چیست؟

کیست درموئید کیسه ای محصور در نزدیکی سطح پوست است که در طی رشد کودک در رحم تشکیل می شود.

کیست می تواند در هر نقطه از بدن ایجاد شود. ممکن است حاوی فولیکول های مو ، بافت پوست و غدد تولید کننده عرق و چربی پوست باشد. غدد به تولید این مواد ادامه می دهند و باعث رشد کیست می شوند.

کیست درموئید شایع است. آنها معمولاً بی خطر هستند ، اما برای از بین بردن آنها نیاز به عمل جراحی دارند. آنها به خودی خود حل نمی شوند.

کیست درموئید یک بیماری مادرزادی است. این به این معنی است که آنها در بدو تولد حضور دارند.

کیست درموئید تخمدان

این نوع کیست در تخمدان یا روی آن ایجاد می شود. برخی از انواع کیست تخمدان مربوط به چرخه قاعدگی زنان است. اما کیست درموئید تخمدان هیچ ارتباطی با عملکرد تخمدان ندارد.

کیست درموئید تخمدان ابتدا قبل از تولد ایجاد می شود. ممکن است یک زن برای سالها کیست درموئید در تخمدان داشته باشد تا زمانی که در معاینه لگن کشف شود.

چه عواملی باعث ایجاد کیست درموئید می شوند؟

پزشکان می توانند کیست های درموئید را حتی در نوزادانی که هنوز متولد نشده اند ، مشاهده کنند. با این حال ، مشخص نیست که چرا برخی از جنین های در حال رشد کیست درموئید دارند.

علت کیست درموئید تخمدان چیست ؟

کیست درموئید تخمدان یا کیست درموئید که روی اندام دیگری رشد می کند نیز در طی رشد جنینی تشکیل می شود. این شامل سلولهای پوستی و سایر بافتها و غدد است که باید در لایه های پوست کودک باشد ، نه در اطراف اندام داخلی.

آزمایش های تصویربرداری که پزشک ممکن است استفاده کند شامل موارد زیر است:

سی تی اسکن : در سی تی اسکن از اشعه ایکس و تجهیزات رایانه ای خاصی برای ایجاد نماهای سه بعدی و لایه ای از بافت داخل بدن استفاده می شود.

MRI از یک میدان مغناطیسی قدرتمند و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر دقیق در داخل بدن استفاده می کند.

معاینه لگن ممکن است وجود کیست درموئید تخمدان را نشان دهد. آزمایش تصویربرداری دیگری که پزشک ممکن است برای شناسایی این نوع کیست استفاده کند سونوگرافی لگن نام دارد. سونوگرافی لگن از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر استفاده می کند.

همچنین ممکن است پزشک از سونوگرافی ترانس واژینال استفاده کند.

درمان

بهترین روش برای از بین بردن این نوع کیست ها جراحی می باشد . گاهی پزشک مجبور به برداشتن تخمدان ها می شود .

جراحی درموئید تخمدان پیچیده تر است. در برخی موارد می توان این کار را بدون برداشتن تخمدان انجام داد. به این عمل سیستکتومی تخمدان گفته می شود.

اگر کیست خیلی بزرگ باشد یا آسیب زیادی به تخمدان وارد شده باشد ، ممکن است تخمدان و کیست با هم برداشته شوند.

 

 

اگر شما هم دچار کیست درموئید هستید ،میتوانید از تخصص و مهارت خانم دکتر نفیسه مویدنیا جراح و متخصص زنان و زایمان رشت در این زمینه بهره مند شوید .

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۱۳۳۲۱۳۵۹۳۳ تماس حاصل فرمائید .

 

https://goo.gl/maps/ptRXMYcvq5fqJzdp8

 

مقالات مرتبط : علت و درمان آدنومیوز ، علائم و درمان آندومتریوز ، دوره های دردناک قاعدگی وعلل و درمان

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
banner 2

خانم دکتر نفیسه مویدنیا متخصص زنان و زایمان در رشت می باشند و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره هفت ساله پزشکی عمومی خود را در دانشگاه دولتی علوم پزشکی تبریز به اتمام رساندند. پس از قبولی در مقطع تخصص، دوران تخصصی رشته جراحی زنان و زایمان و نازایی و زیبایی را در دانشگاه دولتی علوم پزشکی تبریز به اتمام رساندند و در نهایت موفق به اخذ بورد تخصصی رشته زنان، زایمان، نازایی و زیبایی شدند.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *