سوالات متداول

 • تفاوت بین فیبروم و کیست چیست؟

  به طور کلی ، فیبروم از بافت متراکم تشکیل شده و فقط در رحم به وجود میاید ، در حالی که کیست ها روی تخمدان ها تشکیل می شوند و پر از مایع هستند

 • علت ایجاد فیبروم چیست؟

  علت ایجاد فیبروم مشخص نیست، اما نظریه های متعددی در مورد نحوه تشکیل فیبروم ها وجود دارند. به نظر می رسد فیبروم ها تحت تأثیر استروژن و پروژسترون رشد می کنند. در بارداری ، سطح استروژن و پروژسترون بیشتر است و ممکن است فیبروم بیشتررشد کرده و بزرگتر شوند. زنانی که ازنظر سابقه خانوادگی مادر یا خواهرشان مبتلا به فیبروم هستند ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کیست و فیبروم باشند. سایر عوامل خطر شامل وزن بدن و نژاد و سن بالای ۳۰سال میباشد.

 • انواع کیست تخمدان؟

  بیشتر کیست های تخمدان از تخمک گذاری ناشی می شوند و به عنوان کیست های عملکردی یا فیزیولوژیک شناخته می شوند. در طی چرخه قاعدگی ، یک سری هورمون ها فولیکول ها یا تخمکهای موجود در هر تخمدان را برای رشد و تولید استروژن تحریک می کنند. و در نهایت یک فولیکول غالب ترین یا بزرگترین خواهد شد. در طی تخمک گذاری ، این فولیکول پاره می شود تا تخمک آزاد شود. اگر این فولیکول باقی بماند می تواند از مایع یا خون پر شده و کیست ایجاد کند. این کیست های عملکردی معمولاً پس از یک یا دو چرخه قاعدگی به خودی خود برطرف می شوند.

  انواع دیگر کیست تخمدان شامل تومورها است. این تومورهای تخمدان می توانند خوش خیم یا بدخیم باشند. نمونه های خوش خیم شامل کیست شکلاتی و کیست درموئید است. تومورهای بدخیم شامل سرطان های اپیتلیال تخمدان یا تومورهای سلول های زایا هستند.

 • علائم فیبروم چیست؟

  فیبروم ها می توانند طیف وسیعی از علائم از جمله پریودهای سنگین وحجیم یا دردناک، درد لگن یا کمر، علائم ادراری یا روده ای را ایجاد کنند. فیبروم هایی که بر پوشش رحم تأثیر می گذارند نیز می توانند باعث نازایی یا سقط جنین شوند. اگر زنی هر یک از این علائم را داشته باشد ، ممکن است نیاز به درمان داشته باشد. اگر فیبروم سریع رشد کند یا بزرگ باشد ، ممکن است درمان سریع لازم داشته باشد.

  با این حال ، در برخی موارد ، زنان مبتلا به فیبروم یا کیست ممکن است هیچ علائمی نداشته باشند. این موارد معمولاً فقط در مواردی یافت می شود که خانمی سونوگرافی ، سی تی یا ام آر آی انجام دهدکه اگر کوچک باشند و درد شکم یا خونریزی شدید وجود نداشته باشد ، می توان فیبروم یا کیست را در فواصل منظم توسط یک متخصص زنان مشاهده و پیگیری کرد .

 • علت خونریزی های شدید و دردناک چیست؟

  اگر فیبروم درمان نشود، علائم می توانند ادامه داشته باشند. اگر زنی پریود شدیدی داشته باشد ، می تواند منجر به کم خونی شود. خبر خوب این است که فیبروم ها کمتر از یک درصد احتمال خطر سرطان دارند. زنان مبتلا به کیست تخمدان می توانند درد شکم یا دوره های دردناکی داشته باشند. درد شکم همچنین ممکن است در هنگام پیچ خوردگی ، پارگی یا خونریزی در کیست اتفاق بیفتد. این علائم جراحی کیست را ضروری می کند.

 • درمان کیست به چه صورت است؟ آیا حتما به جراحی نیاز خواهیم داشت؟

  کیست های غیر عملکردی که کوچک یا فاقد هرگونه علائم هستند نیز قابل پیگیری است. با این حال اگر رشد کنند یا بعداً علائم ایجاد کنند، احتمالاً نیاز به درمان دارند. برداشتن یا بیوپسی کیست همچنین امکان بررسی پاتولوژیک کیست را فراهم می کند تا بدخیمی را از بین ببرد.

  اقدامات زیادی برای درمان فیبروم یا کیست تخمدان وجود دارد که میتواند برای شماصورت گیرد. اگر هرگونه سوال در مورد فیبروم های رحمی و سندرم تخمدان پلی کیستیک و استفاده از داروها و مکمل ها و درمان آن دارید میتوانید با دکتر مویدنیا، متخصص وجراح زنان و زایمان صحبت کنید.جهت اطلاع از ساعات کاری مطب می توانید با شماره ۰۱۳۳۲۱۳۵۹۳۳ تماس حاصل نمایید.

 • تأثیر فیبروم یا کیست بر باروری چگونه است؟

  اگر فیبروم بزرگ باشد یا در مکانهای خاصی از رحم باشد، می تواند بر احتمال موفقیت در بارداری تأثیر بگذارد. علاوه بر این ، برخی از کیست های تخمدان بسته به نوع آن می توانند با ناباروری همراه باشند. کیست های اندومتریوتیک نیز ممکن است با ناباروری نیز همراه باشد.

  سندرم تخمدان پلی کیستیک وضعیتی است که کیست های کوچک در تخمدان ها، قاعدگی های نامنظم و عدم تعادل هورمونی وجود دارد. این وضعیت نیز ممکن است روی باروری تأثیر بگذارد.

  انواع دیگر کیست ها مانند کیست های فیزیولوژیکی، که معمولاً در چند چرخه قاعدگی بعدی زنان از بین می روند، معمولاً بر باروری تأثیر نمی گذارند، مگر اینکه بزرگ شوند.

 • چطور از ابتلا به فیبروم و کیست جلوگیری کنیم؟

  حفظ وزن سالم و خوب غذا خوردن ممکن است خطر ابتلا به فیبروم در زن را کاهش دهد و داشتن زندگی با سبک سالم بسیار تاثیرگذار میباشد . در مورد کیست های تخمدان عملکردی، اغلب می توان با استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری، سرکوب تخمک گذاری، از این موارد جلوگیری کرد. با این حال، اقدامات پیشگیرانه موثر اثبات شده ای برای کیست های غیر عملکردی و فیبروم وجود ندارد.