عوارض بیهوشی کامل در زایمان سزارین

عوارض بیهوشی کامل در زایمان سزارین

بیمارانی که کاندید عمل جراحی هستند باید از روش‌های مناسب بی‌ حسی آگاه باشند و برای انتخاب  بیهوشی یا بی حسی  حق انتخاب به آنها داده شود. از آنجا  که ترس از درد زایمان در همه زنان وجود دارد و درد زایمان جزء شناخته‌شده‌ترین دردهاست، این حق مادران است که با انواع بیهوشی یا بی حسی آشنا شده و مناسب ترین آنها را برای زایمانشان انتخاب کنند.

عوارض بیهوشی کامل در سزارین

 بیهوشی عمومی

در روش بیهوشی عمومی بیمار کامل بیهوش شده و دردی حس نمی کند. انواع مختلفی از داروها برای بیهوشی عمومی به کار می رود مانند داروهای تزریقی داخل وریدی ( IV) و یا داروهای استنشاقی. متخصص بیهوشی میزان نیاز به داروهای بی حسی بیمار را کنترل میکنند.

بیهوشی عمومی در حین جراحی ۵ حالت متمایز را ایجاد می‌کند:

بی دردی یا تسکین درد

فراموشی یا از دست دادن حافظه

از دست دادن هوشیاری

عدم تحرک

تضعیف پاسخ های خود مختار( شل شدن عضله اسکلتی)

زایمان به مشارکت شما احتیاج دارد، بنابراین دریافت بیهوشی عمومی هنگام زایمان به ندرت اتفاق می افتد، چرا که باعث بیهوشی کامل شما می شود و درکی از اتفاقاتی که در افراد اطرافتان می افتد ندارید.

هدف از انجام بیهوشی عمومی در حین زایمان چیست؟

یک بیهوشی زمانی ایده آل است که درد را تسکین می دهد بدون آنکه شما را کامل بیهوش کند، بنابراین شما می‌توانید به صورت فعال در زایمان شرکت کنید. با این حال گاهی اوقات به بیهوشی عمومی که باعث بیهوشی کامل می شود نیاز است. پزشکان به ندرت از بیهوشی عمومی در زایمان طبیعی استفاده می‌کنند. آنها از بیهوشی عمومی در موارد اضطراری و گاهی برای زایمان سزارین استفاده می کند و سایر دلایل شما برای بیهوشی عمومی در حین زایمان شامل موارد زیر است:

بی حسی موضعی تاثیر نداشته باشد

جنین هنگام تولد به حالت بریچ ( قرار گرفتن سر جنین در بالا ) قرار گرفته باشه

شانه کودک شما در کانال تولد گرفتار شود که با آن دیستوشی شانه گفته می‌شود

چنانچه شما دو قلو باردار هستید پزشک شما باید نوزاد دوم را به دنیا بیاورد

یک وضعیت اضطراری وجود دارد که در آن مزایای بیهوشی عمومی بیشتر از خطرات آن است

خطرات بیهوشی عمومی حین زایمان چیست؟

بیهوشی عمومی باعث از بین رفتن هوشیاری و شل شدن عضلات مجاری تنفسی و دستگاه گوارش می شود و تمام رفلکس های حفاظتی از جمله سرفه یا تنفس را قطع می کند، پس برای ادامه متخصص بیهوشی شما یک لوله تراشه (یک لوله پلاستیکی بسیار نرم)  به پایین لوله تنفس ( نای) شما وارد می کند تا اطمینان حاصل شود که اکسیژن کافی دریافت می کنید و از ریه ها در برابر اسید معده و مایعات دیگر محافظت می کنید. در صورت نیاز به بیهوشی عمومی باید غذایی نخورده باشید، ماهیچه هایی که هضم شما را کنترل می‌کنند در حین بیهوشی عمومی شل می‌شوند و در این حالت ممکن است غذا وارد ریه ها شود که به آن آسپیراسیون گفته می‌شود و این می‌تواند باعث ذات‌الریه یا آسیب های جدی دیگری به بدن شما شود. سایر خطرات مرتبط با بیهوشی عمومی عبارتند از:

ناتوانی در قرار دادن لوله تراشه در پایین لوله تنفسی

سمی بودن داروهای بیهوشی

دیسترس تنفسی در نوزاد تازه متولد شده

متخصص بیهوشی ممکن است موارد زیر را برای کاهش خطرات عمل جراحی شما انجام دهد:

تامین اکسیژن قبل از بیهوشی

تجویز آنتی اسید برای کاهش اسیدیته معده

دادن داروهایی برای قرار دادن سریع و راحت لوله تنفس

به گلو فشار وارد کنید تا مری مسدود شود و خطر آسپیراسیون تا زمان قرار گرفتن لوله تراشه در محل کاهش یابد.
هوشیاری ناخواسته حین عمل: آگاهی از بیهوشی هنگامی اتفاق می افتد که در حین عمل جراحی شما ممکن است به جای بیهوشی، هوشیار باشید. اتفاقاتی که در اطرافتان می افتد را درک کنید. ولی به دلیل داروهای شل کننده عضلات که در کنار بیهوشی داده می‌شود نمی‌توانید به جراح یا متخصص بیهوشی خبر دهید. آگاهی ناخواسته حین عمل بسیار نادر است و احساس درد در طی آن حتی نادر تر است. بیمارانی که آگاهی ناخواسته حین عمل تجربه می کنند می توانند از مشکلات روانی طولانی مدت رنج ببرند.

روش بیهوشی عمومی چگونه است؟

برای انجام بیهوشی عمومی بهتر است که ناشتا باشید و غذایی مصرف نکرده باشید. داروهای هوشبری از طریق ورید یا از طریق استنشاقی یا ماسک یا از راه لوله گذاری در پایین لوله تنفسی تجویز می شوند مانند داروهای بیهوشی استنشاقی اکسید نیترو. پس از زایمان داروهای مصرفی حین بیهوشی قطع و متخصص بیهوشی شما را به هوش می آورد. در ابتدا احتمالاً احساس گیجی خواهید کرد. ممکن است عوارض شایع مانند موارد زیر را داشته باشید:

حالت تهوع

استفراغ

خشکی دهان

گلو درد

لرزیدن

خواب آلودگی

عوارض بیهوشی کامل در زایمان سزارین

مزایای بیهوشی هنگام زایمان چیست؟

بی حسی های موضعی مانند بی حسی نخاعی یا اپیدورال ترجیح داده می شوند، با این حال در موارد اضطراری یا درصورت زایمان به روش سزارین میتوان بیهوشی عمومی را به سرعت انجام داد. اگر جنین در کانال زایمان قرار دارد و شما به بیهوشی عمومی نیاز دارید می توانید سریع آن را بدون تغییر در موقعیت خود انجام دهید.

یکبار تحت بیهوشی عمومی برای تسکین درد قرار بگیرید، مسئله مهمی نیست چون شما به صورت کامل بیهوش می شوید و در اصطلاح خواب هستید.

داروهای بیهوشی دیگر گاهی اوقات فقط تا حدی درد را تسکین می‌دهند. برای برخی از زنان که به زایمان سزارین نیاز دارند و جراحی کمر انجام دادند یا بیماری‌های مربوط به کمر دارند می‌توانند به جای بی حسی موضعی یا نخاعی از بیهوشی عمومی استفاده کنند.

به دلیل مسائل بهداشتی  تجویز این موارد دشوار است. اگر شما یک اختلال خونریزی، تومور مغزی یا افزایش فشار داخل جمجمه دارید ممکن است قادر به دریافت بی حسی اپیدورال یا نخاعی نباشید از این رو میتوانید از بیهوشی عمومی استفاده کنید.

 

دکتر نفیسه مویدنیا متخصص زنان، زایمان، نازایی و زیبایی

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *