تنبلی تخمدان چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص-تنبلی-تخمدان

تنبلی تخمدان چیست؟

 

به طور کلی تخمک گذاری یا اتفاق می افتد یا با دفعات کمتری اتفاق می افتد. یعنی در خانم نرمال  معمولا 12-14 بار تخمک گذاری وجو دارد اما در خانم هایی که تنبلی تخمدان دارند کمتر از 8 بار یا حتی 2 بار می باشد و در موارد شدیدتر در طول سال تخمک گذاری ندارند. این روند باعث نامنظم شدن سیکل قاعدگی می شود.

تنبلی-تخمدان

علت تنبلی تخمدان چیست؟

بسیاری از افراد تنبلی تخمدان را با کیست تخمدان اشتباه می گیرند . در واقع در اثر رشد فولیکول ها تخمک گذاری ایجاد می شود که در اثر تنبلی تخمدان این اتفاق نیفتاده است و داخل تخمدان باقی مانده اند و باعث حجیم شدن تخمدان شده اند.   

 در مطب دکتر نفیسه موید نیا متخصص زنان رشت ، دارای بورد تخصصی جراحی های زیبایی زنان ، زایمان و نازایی  از بهترین و جدیدترین روش ها برای درمان تنبلی تخمدان استفاده می شود. ثبت نام در دوره ها با شماره های ۰۹۹۱۰۵۳۵۸۶۹ و ۰۱۳۳۲۱۳۵۹۳۳ تماس بگیرید.مشاهده مطالب بیشتر می توانید به پیج اینستاگرام مراجعه کنید.

عوارض تنبلی تخمدان چیست؟

 

  • بیش از 50 درصد خانم های مبتلا به تنبلی تخمدان چاق هستند یا اضافه وزن دارند.
  • تخمدان خانم های مبتلا به تنبلی تخمدان، هورمون مردانه ترشح می کنند که باعث رشد بیش از اندازه موهای زائد در بالای لب، چانه می شود.
  • به دلیل مقاومت به انسولین 30% خانم ها دچار سندروم متابولیک می شوند. در این خانم ها پروفایل چربی غیرفعال می شود. کلسترول و فشار خون در این افراد بالاست. همچنین ممکن است زمینه دیابت وجود داشته باشد.
  • به دلیل اختلال در تخمک گذاری احتمال بروز ناباروری وجود دارد.

تشخیص تنبلی تخمدان

 

تشخیص تنبلی تخمدان به صورت بالینی است یعنی با معاینه ، شرح حال بیمار، بیماری تشخیص داده می شود. بعد از تشخیص این بیماری توسط دکتر موارد ذیل انجام می شود:

  • اندازه گیری فشار خون
  • آزمایش چربی و قند ( معمولا 10 درصد بیماران دیابت دارند و 35 درصد پرادیابت دارند)
  • آزمایش تیروئید و پرولاکتین : زیرا درصدی از افراد به دلیل تیروئید مشکلاتی در سیکل قاعدگی آنها ایجاد می شود.
  • اندازه گیری شاخص توده بدنی یا BMI: زیرا در این افراد چاقی بسیار مشاهده می شود.
  • آزمایش ویتامین D3 ( افردای که کاهش ویتامین D دارند کمتر تخمک گذاری می کنند، هومنون های مردانه بیشتری ترشح می کنند و احتمال ابتلا به سندروم متابولیک دارند)

نکته مهم : در صورتی که سیکل قاعدگی فرد منظم باشد و موهای زائد زیاد ندارد و علائمی که اشاره کردیم مشاهده نشود، اما در سونوگرافی کیست های ریز مشاهده شود، مبتلا به تنبلی تخمدان نیست.

دختری 21 ساله مجرد دارم با سیکل قاعدگی نامنظم، 2 یا 5 ماه یکبار سیکل قاعدگی دارد. از رشد موهای زائد شاکی است، چه دارویی استفاده کند؟
USER WOMAN
مریم
رحیمی
پاسخ دکتر نفیسه مویدنیا: این علائمی که ذکر شد از نشانه های تنبلی تخمدان است و بسیار خطرناک است و اگر درمان نشود در 15 تا 20 سال آینده امکان ابتلا به سرطان آندومتریوز وجود دارد. و اگر تا حداکثر 2 ماه این علائم را دارند برای درمان به پزشک مراجعه کنند.
متخصص زنان در رشت
John Doe
Designer

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.