درمان ناباروری با میکرو اینجکشن یا تزریق اسپرم داخل تخمک

درمان-ناباروری-با-میکرواینجکشن

درمان-ناباروری-با-میکرواینجکشن


امروزه روش های زیادی برای بارداری وجود دارد و افراد در صورت ناباروری و باردار نشدن به صورت طبیعی می توانند برای بچه دار شدن از آنها استفاده کنند. میکرواینجکشن یا تزریق اسپرم داخل تخمک، یک تکنیک است که در آن اسپرم را به صورت مستقیم داخل تخمک تزریق می‌کنند. این مورد زمانی انجام می‌گیرد که اسپرم مرد از نظر تعداد، تحرک و یا شکل، کیفیت لازم را نداشته و سایر روش های کمک باروری نیز برای زوج جواب نداده باشد.

میکرواینجکشن یا تزریق اسپرم داخل تخمک چگونه صورت می‌گیرد؟

در این روش بعد از تزریق اسپرم داخل تخمک، این محلول برای مدت معینی در دستگاهی به نام انکوباتور کشت داده شده تا به دنبال آن، لقاح و تقسیم سلولی و تشکیل جنین صورت گیرد؛ در این تزریق، تاکید بر آن است که تا زمانی که اسپرم وجود داشته باشد، باروری نیز امکان پذیر خواهد بود.
درمان-ناباروری-با-میکرواینجکشن
درمان-ناباروری-با-میکرواینجکشن

مراحل انجام میکرواینجکشن

این روش کاملا شبیه روش لقاح مصنوعی با ivf است، با این تفاوت که به جای اینکه باروری در ظرف آزمایشگاهی صورت بگیرد، یک متخصص جنین شناسی اسپرم های متحرک با شکل نرمال را از نمونه مایع منی مرد خارج می کند و به صورت مستقیم در هر تخمک اسپرم را تزریق می نماید؛ یعنی مراحل تحریک تخمک، جمع آوری تخمک و تهیه اسپرم انجام گرفته و فقط در مرحله ی چهارم، اسپرم به داخل تخمک جهت ایجاد لقاح تزریق می گردد.

چه زمانی میکرواینجکشن انجام می گیرد؟

۱_زمانی که تعداد اسپرم های مرد کم باشد.
۲_شکل غیر طبیعی اسپرم ها
۳_تراکم اسپرم
۴_زمانی که سایر روش های باروری با شکست مواجه شده باشند.
۵_مرد سابقه وازکتومی داشته باشد.
۶_در شرایطی که تعداد اسپرم در مایع منی صفر باشد، اما در بیضه ها وجود داشته باشد.
۷_وجود مشکل انزال در مردان و …
 میکرواینجکشن یکی از روش های درمان ناباروری می باشد که توسط  دکتر نفیسه موید نیا متخصص زنان در رشت  ،بورد تخصصی جراحی های زیبایی زنان ، زایمان و نازایی انجام می شود. برای مشاوره و نوبت با شماره های ۰۹۹۱۰۵۳۵۸۶۹ و ۰۱۳۳۲۱۳۵۹۳۳ تماس بگیرید.برای ارتباط با دکتر به پیج اینستاگرام مراجعه کنید.

مراحل انجام میکرواینجکشن

*در اولین مرحله در روز سوم قاعدگی، یک سونوگرافی ترانس واژینال از خانم گرفته می‌شود.
*بعد از انجام سونوگرافی بر اساس سایز تخمک، تحریک تخمک ها توسط دارو انجام می شود. داروهایی مانند آمپول hma
* در زمان تزریق آمپول ها، در چندین نوبت سونوگرافی انجام می‌شود تا میزان فولیکول ها اندازه گیری شود.
*بعد از اینکه فولیکول به سایز مناسب رسید، دارویی تزریق می شود و خانم آماده گرفتن تخمک میشود.
*حدود ۲۴ ساعت بعد از تزریق، از مرد اسپرم گرفته می‌شود و در آزمایشگاه عمل لقاح را انجام می دهند.

مراقبت های بعد از انجام میکرواینجکشن یا تزریق اسپرم به تخمک

حدوداً با گذشت سه ساعت از انتقال، خانم می تواند مرخص شود. بهتر است یک روز استراحت را داشته باشد و از فردای آن روز می‌تواند به کارهای عادی و روزمره خود بپردازد. لازم به ذکر است که حدود دو هفته نباید کارهای سنگین انجام دهد و از استرس و اضطراب در این مدت دوری کرده و آرامش خود را حفظ نماید.
حرف آخر
حدود دو هفته بعد از انجام عمل انتقال جنین، زن می تواند برای بررسی میزان هورمون های خون خود به آزمایشگاه مراجعه کرده و تست بارداری بدهد. افزایش هورمون می تواند نشانه هایی از بارداری موفق در زن باشد.
به این مقاله چند ستاره می دهید؟
banner 2

خانم دکتر نفیسه مویدنیا متخصص زنان و زایمان در رشت می باشند و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره هفت ساله پزشکی عمومی خود را در دانشگاه دولتی علوم پزشکی تبریز به اتمام رساندند. پس از قبولی در مقطع تخصص، دوران تخصصی رشته جراحی زنان و زایمان و نازایی و زیبایی را در دانشگاه دولتی علوم پزشکی تبریز به اتمام رساندند و در نهایت موفق به اخذ بورد تخصصی رشته زنان، زایمان، نازایی و زیبایی شدند.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *