درمان پولیپ رحم در رشت


پولیپ ها در داخل دیواره رحم رشد می کنند. این بیماری در بین خانم ها خیلی شایع است و معمولا غیر سرطانی و خوش خیم هستند که البته بعضی سرطانی هستند و یا بعدا سرطانی میشوند. پولیپ در افراد مجرد و متاهل دیده میشود. در این مقاله سعی شده به همه سوالات شما در زمینه پولیپ رحم پاسخ داده میشود.

پولیپ رحم چیست؟

پولیپ رحم بافتی است که به دیواره داخلی رحم منتهی می شود و به حفره رحم می رسد. رشد بیش از حد سلول ها در رحم (اندومتریوم) منجر به تشکیل پولیپ می شود، همچنین به عنوان پولیپ آندومتر شناخته می شود. این پولیپ ها معمولا غیرسرطانی (خوش خیم) هستند، گرچه بعضی از آنها ممکن است سرطانی باشند یا سرانجام به سرطان تبدیل شوند (پولیپ های پیش سرطانی).

پولیپ ها در اندازه های چند میلی متر تا چند سانتی متر می باشند. آنها به وسیله یک پایه بزرگ یا یک ساقه نازک به دیوار رحم متصل می شوند.

شما می توانید یک یا چند پولیپ رحمی داشته باشید. آنها معمولا در داخل رحم قرار می گیرند، اما گاهی اوقات آنها از طریق باز شدن رحم به داخل مهبل (واژن) شما کشیده می شوند. پولیپ های رحم بیشتر در زنان مبتلا به یائسگی اتفاق می افتند ، اگرچه زنان جوان نیز می توانند دچار آن ها شوند.

علائم پولیپ رحم چیست؟

علائم و نشانه های پولیپ رحم عبارتند از:

خونریزی نامنظم قاعدگی – به عنوان مثال، داشتن دوره های مکرر و غیر قابل پیش بینی با طول متغیر و سنگین

خونریزی بین دوره های قاعدگی

دوره های قاعدگی بیش از حد شدید

خونریزی واژینال پس از یائسگی

ناباروری

برخی از زنان خونریزی یا لکه بینی دارند؛ برخی دیگر علائمی ندارند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

در صورتی که مشکلات زیر را دارید به پزشک مراجعه کنید:

خونریزی واژینال پس از یائسگی

خونریزی بین دوره های قاعدگی

خونریزی نامنظم قاعدگی

به نظر می رسد عوامل هورمونی نقش مهمی ایفا می کنند. پولیپ های رحم به استروژن حساس هستند، به این معنی که در پاسخ به گردش استروژن رشد می کنند.

عوامل خطر در پولیپ رحم

عوامل خطرساز برای ایجاد پولیپ رحم عبارتند از:

در معرض یائسگی بودن

فشار خون بالا

چاقی

مصرف تاموکسیفن برای سرطان پستان

عوارض جانبی پولیپ رحم

پولیپ های رحم ممکن است با ناباروری همراه باشد. اگر پولیپ دارید و شما قادر به داشتن فرزند نیستید، از بین بردن پولیپ ممکن است به شما اجازه باردار شدن بدهد، اما این اطلاعات غیرقابل قبول است.

تشخیص پولیپ چگونه است؟

سونوگرافی ترانس واژینال

هیستروسکوپی

اگر پزشک شما مظنون به پولیپ رحم باشد، ممکن است یکی از موارد زیر را انجام دهد:

1- سونوگرافی ترانس واژینال

یک دستگاه شبیه به عصا داخل واژن قرار می گیرد و امواج صوتی را منتشر می کند و تصویری از رحم شما، از جمله داخل آن ایجاد می کند. پزشک شما ممکن است پولیپ را که به وضوح در حال حاضر دیده می شود ببیند و یا پولیپ رحم را به عنوان یک منطقه از بافت اندومتری ضخیم شناسایی کند.

یک روش مرتبط با آن، هیستروسوونوگرافی می باشد که شامل تزریق آب شور (سالین) داخل رحم است که از طریق یک لوله کوچک که از طریق مهبل و دهانه رحم شما وارد شده است، انجام می شود.

سالین حفره رحم شما را گسترش می دهد، که به پزشک اجازه می دهد تا در طول اولتراسوند، یک تصویر واضح تر از داخل رحم داشته باشد.
سونوگرافی واژینال چگونه انجام می شود؟

2- هیستروسکوپی

دکتر شما یک تلسكوپ نازك، انعطاف پذیر و روشن (هیستروسكوپ) را از طریق واژن و رحم به داخل رحم وارد می كند. هیستروسکوپی به پزشک اجازه می دهد تا داخل رحم شما را بررسی کند.

3-  بیوپسی آندومتر

پزشک شما ممکن است یک کاتتر برای جمع آوری یک نمونه برای آزمایش وارد رحم شما کند. پولیپ ها ممکن است با بیوپسی اندومتری تایید شوند، اما بیوپسی نیز می تواند پولیپ را از دست بدهد. بیشتر پولیپ های رحمی غیرسرطانی (خوش خیم) هستند.

با این حال، برخی از پولیپ های پیش سرطانی رحم (هیپرپلازی اندومتر) یا سرطان رحم (سرطان آندومتر) به عنوان پولیپ رحم ظاهر می شوند.

پزشک احتمالا توصیه می کند بافتی از پولیپ برداشته شود و یک نمونه بافت برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاه ارسال شود تا مطمئن شوید سرطان رحم ندارید.

پولیپ رحم

پولیپ رحم چگونه درمان میشود؟

برای پولیپ رحم، پزشک ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

1-  مراقبت

پولیپ های کوچک بدون علائم ممکن است به تنهایی برطرف شوند. درمان پولیپ های کوچک غیر ضروری است. مگر اینکه در معرض خطر سرطان رحم باشید.

2-  دارو

بعضی از داروهای هورمونی، از جمله پروژستین ها و آگونیست های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین، ممکن است علائم پولیپ را کاهش دهند. اما مصرف این داروها معمولا بهترین راه حل کوتاه مدت است – علائم معمولا هنگامی که شما مصرف دارو را متوقف می کنید دیده می شود.

3- جراحی

در طی هیستروسکوپی، ابزارهایی که از طریق هیستروسکوپ وارد شده اند – دستگاهی که پزشک شما از آن برای دیدن داخل رحم استفاده می کند – امکان برداشتن پولیپ را فراهم می کند. پولیپ برای آزمایش میکروسکوپی به آزمایشگاه فرستاده خواهد شد.

اگر پولیپ حاوی سلولهای سرطانی باشد، پزشک شما در خصوص ارزیابی و درمان با شما صحبت خواهد کرد.

به ندرت، پولیپ می تواند دوباره تکرار شود. اگر دوباره رخ دهد، ممکن است نیاز به درمان بیشتری داشته باشید.

– در خانم‌های بدون علامت (برای مثال) اگر پولیپ بالای 1/5 سانتی‌‌متر باشد و یا متعدد باشد و یا از دهانه رحم بیرون زده باشد برمی‌داریم.
– در افراد بعد از یائسگی توصیه می‌شود پولیپ را برداریم چون هم شانس بدخیمی بیشتری دارد و هم عمل ساده و كم عارضه‌ای دارد.

آیا پولیپ رحم خطرناک است؟

5 درصد پولیپ ها ممكن است بدخیم شوند این احتمال در بعد از یائسگی و نیز كسانی كه علامت دارند نسبت به كسانی كه خونریزی ندارند بیشتر است البته در نظر داشته باشیم كه این دو عامل (سن و خونریزی) حتی بدون پولیپ هم خود فاکتور خطر بدخیمی‌اند.

پولیپ و شانس بارداری

پولیپ ممکن است باعث نازایی شود زیرا از لانه گزینی جنین جلوگیری می کند. درمان دارویی نیز ندارد و بهترین درمان برای آن عمل جراحی است که در آن پولیپ برداشته می شود، سه ماه بعد از برداشت پولیپ می تونید برای بارداری اقدام کنید.

 

اگر شما پولیپ رحم دارید میتوانید جهت درمان از تخصص دکتر نفیسه مویدنیا جراح و متخصص زنان و زیبایی استفاده کنید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره تلفن مطب ۰۱۳۳۲۱۳۵۹۳۳ تماس بگیرید.

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
banner 2

خانم دکتر نفیسه مویدنیا متخصص زنان و زایمان در رشت می باشند و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره هفت ساله پزشکی عمومی خود را در دانشگاه دولتی علوم پزشکی تبریز به اتمام رساندند. پس از قبولی در مقطع تخصص، دوران تخصصی رشته جراحی زنان و زایمان و نازایی و زیبایی را در دانشگاه دولتی علوم پزشکی تبریز به اتمام رساندند و در نهایت موفق به اخذ بورد تخصصی رشته زنان، زایمان، نازایی و زیبایی شدند.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *