درمان زگیل تناسلی HPV

درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی از آن دسته بیماری‌هایی است که فرد مبتلا را بسیار نگران می‌کند و زندگی او را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر آگاهی‌های خود را درباره درمان زگیل تناسلی و مهمتر از آن، پیشگیری از این ویروس بالا ببریم، اضطراب و استرس ناشی از آن، به حداقل می‌رسد. در اینجا مهمترین نکاتی را که باید درباره زگیل تناسلی بدانید، توضیح داده‌ایم.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل های تناسلی، زائده‌هایی هستند که در اندام تناسلی ظاهر می‌شوند و ممکن است با درد، ناراحتی و خارش همراه باشند. زگیل تناسلی یک نوع کم‌خطر از ویروس HPV است که از طریق روابط جنسی منتقل می‌شود. این نوع ویروس HPV با نوع‌هایی از آن که باعث دیسپلازی دهانه رحم و سرطان می‌شود، فرق می‌کند. زگیل تناسلی هم زنان را مبتلا می‌کند و هم مردان را؛ اما عوارض آن در زنان بیشتر است.

اگر شریک جنسی فرد، آلوده به زگیل تناسلی باشد، هرگونه رابطه جنسی که می‌تواند از طریق واژن، مقعد و دهان باشد، باعث انتقال ویروس می‌شود. البته روش‌های دیگری هم برای انتقال عفونت زگیل تناسلی وجود دارد. مثلا در هنگام اپیلاسیون اگر وسایل مورد استفاده در مراکز آرایشی و بهداشتی مشترک باشد، ممکن است از فردی که مبتلا به این ویروس HPV است، به افراد دیگر سرایت کند.

دقت کنید که در آغوش گرفتن و دست دادن با افراد باعث انتقال زگیل تناسلی نمی‌شود. درباره بوسیدن صورت هم اگر بوسیدن معمولی باشد، امکان انتقال تقریبا منتفی است؛ اما تحقیقات روی بوسیدنی که به نام بوسه‌ی فرانسوی شناخته می‌شود، ادامه دارد و هنوز پاسخ قاطعی برای آن پیدا نشده است.

علائم زگیل تناسلی

 • پس از اینکه فرد دچار این ویروس شد، ممکن است تا هفته‌ها و حتی ماه‌ها زگیل تناسلی را بر پوست خود مشاهده نکند.
 • این نوع زگیل ها همیشه با چشم دیده نمی‌شوند و گاهی اوقات بسیار کوچک و به رنگ پوست هستند.
 • قسمت بیرونی این زائده‌ها ممکن است مثل گل کلم باشد و هنگامی که آن‌ها را لمس می‌کنید، یک برآمدگی را احساس کنید.
 • زگیل تناسلی می‌تواند در داخل یا بیرون واژن و مقعد و همچنین بر روی دهانه رحم ظاهر شود.
 • اگر فرد با کسی که مبتلا به این نوع ویروس HPV است، رابطه جنسی دهانی داشته باشد، ممکن است دچار زگیل تناسلی بر روی لب‌ها، دهان، زبان و گلوی خود شود.

اگر حتی زگیل تناسلی قابل مشاهده نباشد، می‌تواند علائم زیر را به دنبال داشته باشد:

 • ترشحات واژن
 • خارش و سوزش
 • خون‌ریزی
 • اگر زگیل تناسلی بزرگ شود، می‌تواند باعث ناراحتی و حتی درد شود

تشخیص زگیل تناسلی

چون زگیل تناسلی می‌تواند در داخل بدن زنان ایجاد شود، شاید پزشک متخصص زنان و زایمان به معاینه لگن برای تشخیص این نوع ویروس اچ پی وی احتیاج داشته باشد. در این فرایند، ممکن است دکتر زنان از یک محلول اسیدی ملایم استفاده کند تا مشاهده‌ی زگیل‌ها راحت‌تر شود. در مواردی به تست پاپ اسمیر هم نیاز است.

چه کسانی بیشتر در معرض زگیل تناسلی هستند؟

 • افراد زیر 30 سال
 • کسانی که دخانیات مصرف می‌کنند
 • افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند
 • اشخاصی که در کودکی در معرض آزار جنسی قرار گرفته‌اند
 • کودکانی که مادرشان در هنگام زایمان مبتلا به ویروس HPV بوده است

اگر زنان و دختران مجرد غربالگری‌ها را به طور مرتب دنبال کنند و مشاوره‌های لازم را از متخصص زنان و زایمان دریافت کنند، تشخیص و درمان زگیل تناسلی سریع‌تر و راحت‌تر انجام می‌شود.

درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی قابل درمان است ولی اگر عفونت زمینه‌ایِ آن درمان نشود، ممکن است دوباره به بدن فرد برگردد. درمان زگیل تناسلی براساس اندازه و سفتی و نرمی آن انتخاب می‌شود. اگر زگیل تناسلی نرم و کوچک باشد، به درمان های دارویی جواب می‌دهد؛ ولی اگر بزرگ و سخت باشد، احتمالا به درمان‌های جدی‌تر مثل جراحی نیاز داشته باشد.

شاید زگیل های تناسلی خود به خود از بین بروند ولی ویروس HPV همچنان در سلول‌های پوستی باقی می‌ماند. بنابراین امکان دارد چندین بار دچار زگیل تناسلی شوید. برای اینکه هم سلامتی خود را تضمین کنید و هم از انتشار ویروس به دیگران جلوگیری کنید، باید حتما درمان زگیل تناسلی را نزد یک متخصص زنان و زایمان به سرانجام برسانید.

درمان زگیل تناسلی

در صورتی که زگیل تناسلی برطرف نشود، شاید فرد به جراحی جزئی برای از بین بردن آن‌ها نیاز داشته باشد. موارد زیر برخی از روش های درمان زگیل تناسلی است:

 • کرایوتراپی یا فریز کردن زگیل‌ها
 • برش و جدا کردن زگیل‌ها
 • تزریق اینترفرون

درمان زگیل تناسلی با دارو

اگر متخصص زنان پس از معاینه درمان موضعی زگیل را برای شما تجویز کرد، ممکن است داروهای زیر در این نوع درمان وجود داشته باشد:

 • کرم آلدرا
 • پودوفیلوکس و پودوفیلین
 • تری کلرواستیک اسید (محلول TCA)

توجه داشته باشید که نمی‌توانید با خود درمانی و مصرف خودسرانه‌ی این داروها زگیل تناسلی را از بین ببرید؛ چون تشخیص نوع ویروس در فرایند درمان تاثیرگذار است و این کار باید تحت نظر یک جراح و متخصص زنان و زایمان انجام شود.

درمان خانگی زگیل تناسلی

بهتر است سراغ درمان خانگی زگیل تناسلی نروید. چون تشخیص نوع ویروس HPV در درمان آن بسیار مهم است و اگر درمان خودسرانه، اشتباه باشد، می‌تواند باعث عود بیماری شود.

روش های پیشگیری از زگیل تناسلی

امروزه واکسن HPV در دسترس است که با نام واکسن گارداسیل شناخته می‌شود. این واکسن از ابتلا به بسیاری از انواع HPV پیشگیری می‌کند و برای زگیل تناسلی هم کاربرد دارد. این واکسن برای سنین 9 تا 45 سال مناسب است. تزریق واکسن گارداسیل باید قبل از شروع فعالیت جنسی باشد تا بتواند از ابتلا به زگیل تناسلی جلوگیری کند.

استفاده از کاندوم نیز برای داشتن یک رابطه کم‌خطر ضروری است و می‌تواند از زگیل تناسلی پیشگیری کند. رفتارهای جنسی پرخطر و داشتن شریک‌های جنسی متعدد، ریسک ابتلا به ویروس HPV را افزایش می‌دهد.

درمان زگیل تناسلی در مطب دکتر نفیسه مویدنیا، متخصص زنان رشت

اگر این ویروس به سراغ شما آمده و به دنبال درمان زگیل تناسلی هستید، می‌توانید از دکتر نفیسه مویدنیا، متخصص زنان رشت، کمک بگیرید. فرایند درمان با رعایت رازداری و حریم خصوصی بیمار انجام می‌شود. بنابراین بدون نگرانی می‌توانید از مطب دکتر مویدنیا نوبت بگیرید و سریع‌تر درمان زگیل تناسلی را آغاز کنید. روش درمان براساس میزان پیشرفت بیماری، شرایط جسمی و سابقه‌ی بیماری‌های فرد انتخاب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.