دکتر نفیسه مویدنیا
خطرات زگیل تناسلی

خطرات زگیل تناسلی: زگیل تناسلی از شایع ترین بیماری های آمیزشی در دنیا محسوب می شود. این بیماری خود را به صورت یک ضایعه گوشتی نشان می دهد. علائم می توانند بر روی ناحیه تناسلی یا پوست هرجای دیگری از بدن خود را نشان دهد. منشأ این بیماری، ویروسی به نام HPV است.تاکنون 100 مدل از این بیماری در جهان یافت شده است که فقط 13 مورد از آن ها از بیماری های خطرناک هستند. اما این تعداد هم می توانند عاملی برای شیوع بیماری سرطان دهانه رحم در بانوان باشند. در واقع چیزی که می تواند بیماران زگیل تناسلی را بیش از پیش نگران کند این است که این بیماری عاملی برای ابتلا به بیماری سرطان است. در صورت عدم شناسایی و کنترل به موقع، این بیماری می تواند تبدیل به سرطان شود. به همین دلیل خانم هایی که دچار این بیماری می شوند باید به صورت مرتب آزمایش پاپ اسمیر دهند. باید بدانید که این بیماری در افراد مبتلا به ایدز بیشتر است. در ادامه موارد زیر را بررسی می کنیم:

  • راه های انتقال زگیل تناسلی
  • آیا زگیل تناسلی نشانه ایدز است؟
  • آیا بعد از درمان زگیل تناسلی می توان رابطه داشت؟
  • خطرات زگیل تناسلی

راه های انتقال زگیل تناسلی

بیماری زگیل تناسلی از راه تماس با پوست آلوده و در اغلب موارد از طریق رابطه جنسی به اشخاص منتقل می شود. در سال های قبل به صورت روزانه 1 یا دو نفر در کشور به این بیماری مبتلا می شدند. اما این آمار  امسال به 10-15 بیمار در سال افزایش یافته است. برای درمان بیماری زگیل تناسلی، آقایان می بایست به دکتر مجاری ادرار و بانوان نیز به دکتر زنان مراجعه نمایند. باید بدانید که بیماری زگیل تناسلی می تواند به مدت 20 سال در بدن غیرفعال بماند. پس اگر تنها با همسرتان در تماس هستید و متوجه بیماری زگیل تناسلی در خود شدید، لطفاً همسرتان را متهم به خیانت نکنید. این باور اشتباهی است که در بین مردم وجود دارد و می گویند تنها افرادی که رابطه ای خارج از رابطه همسری خود دارند به این بیماری مبتلا می شوند. در واقع تحقیقات نشان می دهد که از هر 5 مرد، 4 نفر از آنان در خطر ابتلا به بیماری زگیل تناسلی قرار دارند و این اهمیت چکاب در مردان را  افزایش می دهد.

 

آیا زگیل مقعدی یا تناسلی نشانه ایدز است؟

خیر. زگیل تناسلی نشانه ایدز نیست. اما اگر خارج از زندگی زناشویی خود، رابطه ای داشته اید، احتمال دارد که به بیماری ایدز، تبخال تناسلی، سوزاک و سایر بیماری های مقاربتی مبتلا شده باشید. باید بدانید که ارتباط مستقیمی بین بیماری ایدز، زگیل تناسلی و سوزاک وجود دارد. پس اگر فردی دارای روابط جنسی متعدد هست و یکی از این علائم را دارد، احتمال ابتلای او به بیماری های تبخال تناسلی و سرطان ناحیه تناسلی بیشتر خواهد بود.

 

آیا بعد از درمان این بیماری می توان رابطه داشت؟

برای درمان زگیل ها و برطرف کردن خطرات زگیل تناسلی راه های متعددی وجود دارد. از جمله سوزاندن، انجماد یا کرایوتراپی و بریدن با چاقو یا لیزر. پس از درمان توسط دکتر، در صورتی که زخم های محل زگیل های تناسلی به صورت کامل خوب شده باشند، شما می توانید رابطه جنسی خود را از سر گیرید. باید بدانید که التیام این زخم ها به صورت کامل، حدود 10 تا 12 روز زمان می برد. پس تا درمان کامل زخم ها از برقراری رابطه جنسی خود داری کنید.

خطرات زگیل تناسلی

در این مقاله از سایت خانم دکتر مؤیدنیا متخصص بیماری های زنان و زایمان موارد مانند «راه های انتقال زگیل تناسلی»، «آیا زگیل تناسلی نشانه ایدز است؟»، «آیا بعد از درمان زگیل تناسلی می توان رابطه داشت؟» را بررسی کردیم . باید بدانید که در صورتی که از لیوان ها و بشقاب های مشترکی غذا بخورید، یکدیگر را بغل کنید، در آبی که او شنا کرده، خود را شستشو دهید دچار بیماری زگیل تناسلی نخواهید شد. اما اگر متوجه وجود توده هایی کوچک به رنگ پوست در ناحیه تناسلی یا حتی دستان خود شدید، خطرات زگیل تناسلی در شما بالا خواهد بود. پس حتماً به یک پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *