خطرات زگیل تناسلی

خطرات زگیل تناسلی

خطرات زگیل تناسلی

زگیل تناسلی از شایع ترین بیماری های آمیزشی در دنیا محسوب می شود. منشأ این بیماری، ویروسی به نام HPV است.تاکنون 100 مدل از این بیماری در جهان یافت شده است. فقط 13 مورد از آن ها از بیماری های خطرناک هستند. اما این تعداد هم می توانند عاملی برای شیوع بیماری سرطان دهانه رحم در بانوان باشند. در واقع چیزی که می تواند بیماران زگیل تناسلی را بیش از پیش نگران کند. این است که این بیماری عاملی برای ابتلا به بیماری سرطان است. در صورت عدم شناسایی و کنترل به موقع، این بیماری می تواند تبدیل به سرطان شود. به همین دلیل خانم هایی که دچار این بیماری می شوند باید به صورت مرتب آزمایش پاپ اسمیر دهند. باید بدانید که این بیماری در افراد مبتلا به ایدز بیشتر است.

خطرات زگیل تناسلی در زنان

بسته به نوع زگیل تناسلی، خطرات مختلفی برای زنان وجود دارد. در ادامه به برخی از خطرات احتمالی اشاره می‌کنیم:

1. التهابات و عفونت‌های تناسلی: زگیل‌های تناسلی باعث ایجاد هر چهار نوع عفونت تناسلی، یعنی کلامیدیا، گونوره، تریکوموناس و ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می‌شوند.

2. نشانه‌های پوستی: زگیل‌های تناسلی ممکن است باعث ظاهر شدن پوستهای خارش‌آور، قرمز و دردناک شوند.

3. تشدید ویروس HBV و HCV: اگر یک نفر با زگیل بالینی تناسلی (چربی) مبتلا به ویروس HBV یا HCV باشد، استفاده از وسایل جراحی اگر برای این نفر باشد، احتمال تشدید بیماری و انتقال آن به سایرین وجود دارد.

4. عدم توانایی به باروری: سوءاستفاده از زگیل‌های تناسلی ممکن است باعث ایجاد نازایی و برخی مشکلات روانی نظیر اختلال در خود ارزیابی شدید، افسردگی و اضطراب شود.

5. سرطان رحم: ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که ممکن است به واسطه زگیل تناسلی به بدن انسان وارد شود، با بیشترین احتمال باعث سرطان رحم می‌شود.

همچنین، اگر زگیل تناسلی در دهان یا لب باشد، می‌تواند باعث بروز بیماری‌هایی نظیر آفت دهان، برونشیتی و عفونت چشم شود. بنابراین، برای جلوگیری از بروز زگیل تناسلی و خطرات آن، اهمیت توجه به بهداشت جنسی و استفاده از روش‌های مانع بارداری و استفاده از کاندوم را نباید نادیده گرفت.

خطرات زگیل تناسلی در مردان

خطرات زگیل تناسلی در مردان بسته به نوع آن ممکن است متفاوت باشد. علائم و عوارض متداول زگیل تناسلی در مردان عبارت‌اند از:

1- عفونت و التهابات تناسلی: آلت تناسلی مردان حساس بوده و زگیل‌ تناسلی اگر در آن منطقه وجود داشته باشد، می‌تواند باعث التهابات و عفونت‌های تناسلی مانند گونوره، کلامیدیا، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و هرپس ژنیتال شود.

2- مشکلات ادراری: زگیل تناسلی می‌تواند باعث درداردر منطقه مثانه فرد شود و باعث سختی در ادرار شدن و اضطراب در هنگام ادرار شدن شود.

3- بروز بیماری هایی نظیر سرطان قلمو، کیست های مجاری ادراری و بیماری های عفونی یا التهابی در ناحیه تناسلی و سایر مناطق بدن میشود.

4- کاهش بازه زمانی جراحی در برخی بیماری های پزشکی: برخی نوع زگیل‌های باکتریایی، از جمله شناخته شده باکتری نوع گونوره می‌تواند منجر به حمایت از باکتری‌ها در تثبیت و پایداری شود که کار از دست دادن و ایجاد مشکل جدی تر مانند تشکیل سل و ابسه را سخت می‌کند.

5- کاهش بازه زمانی جراحی در برخی بیماری‌های پزشکی: زگیل‌ تناسلی شایع‌ترین علت عفونت مدفوع در مردان بعد از اسهال است .عوارض طولانی مدت نظیر قطع فعالیت جنسی، بیماری های پستان و کمر، تنگی روده، بیماری های مزمن کلیه و خودکشی.

کدام نوع از زگیل تناسلی خطرناک است ؟

تمام انواع زگیل تناسلی خطرناک هستند و برای سلامتی جنسی و بدن بسیار شایع هستند. اما در بین انواع زگیل‌های تناسلی، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) بسیار شایع است و بیشترین خطر را برای بیماران دارد. این ویروس می‌تواند باعث سرطان اندام تناسلی زنان و مردان شود. بنابراین، اگر در اثر زگیل تناسلی HPV تشخیص داده می‌شود، باید به شکل دقیق تر با توجه به نوع بیماری و شرایط برای درمان رعایت نکردنی ممکن است خطرات شدیدتری را به همراه داشته باشند. بنابراین، در هر صورت، تشخیص و درمان زگیل تناسلی در اسرع وقت بسیار مهم است و باید به پزشک خود مراجعه کرد.

راه های انتقال زگیل تناسلی

بیماری زگیل تناسلی از راه تماس با پوست آلوده و در اغلب موارد از طریق رابطه جنسی به اشخاص منتقل می شود. در سال های قبل به صورت روزانه 1 یا دو نفر در کشور به این بیماری مبتلا می شدند. اما این آمار  امسال به 10-15 بیمار در سال افزایش یافته است. برای درمان بیماری زگیل تناسلی، آقایان می بایست به دکتر مجاری ادرار و بانوان نیز به دکتر زنان مراجعه نمایند. باید بدانید که بیماری زگیل تناسلی می تواند به مدت 20 سال در بدن غیرفعال بماند. پس اگر تنها با همسرتان در تماس هستید و متوجه بیماری زگیل تناسلی در خود شدید، لطفاً همسرتان را متهم به خیانت نکنید. این باور اشتباهی است که در بین مردم وجود دارد و می گویند تنها افرادی که رابطه ای خارج از رابطه همسری خود دارند به این بیماری مبتلا می شوند.

آیا زگیل مقعدی یا تناسلی نشانه ایدز است؟

خیر. زگیل تناسلی نشانه ایدز نیست. اما اگر خارج از زندگی زناشویی خود، رابطه ای داشته اید. احتمال دارد که به بیماری ایدز، تبخال تناسلی سوزاک و سایر بیماری های مقاربتی مبتلا شده باشید. باید بدانید. که ارتباط مستقیمی بین بیماری ایدز، زگیل تناسلی و سوزاک وجود دارد. پس اگر فردی دارای روابط جنسی متعدد هست . یکی از این علائم را دارد. احتمال ابتلای او به بیماری های تبخال تناسلی و سرطان ناحیه تناسلی بیشتر خواهد بود.

 

آیا بعد از درمان این بیماری می توان رابطه داشت؟

برای درمان زگیل ها و برطرف کردن خطرات زگیل تناسلی راه های متعددی وجود دارد. از جمله سوزاندن، انجماد یا کرایوتراپی و بریدن با چاقو یا لیزر. پس از درمان توسط دکتر، در صورتی که زخم های محل زگیل های تناسلی به صورت کامل خوب شده باشند. شما می توانید رابطه جنسی خود را از سر گیرید. باید بدانید که التیام این زخم ها به صورت کامل، حدود 10 تا 12 روز زمان می برد. پس تا درمان کامل زخم ها از برقراری رابطه جنسی خود داری کنید.

خطرات زگیل تناسلی

در این مقاله از سایت خانم دکتر مؤیدنیا متخصص بیماری های زنان و زایمان موارد مانند «راه های انتقال زگیل تناسلی». «آیا زگیل تناسلی نشانه ایدز است؟»،.«آیا بعد از درمان زگیل تناسلی می توان رابطه داشت؟» را بررسی کردیم . باید بدانید که در صورتی که از لیوان ها و بشقاب های مشترکی غذا بخورید. یکدیگر را بغل کنید. در آبی که او شنا کرده، خود را شستشو دهید. دچار بیماری زگیل تناسلی نخواهید شد. اما اگر متوجه وجود توده هایی کوچک به رنگ پوست در ناحیه تناسلی یا حتی دستان خود شدید،. خطرات زگیل تناسلی در شما بالا خواهد بود. پس حتماً به یک پزشک مراجعه کنید.

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
banner 2

خانم دکتر نفیسه مویدنیا متخصص زنان و زایمان در رشت می باشند و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره هفت ساله پزشکی عمومی خود را در دانشگاه دولتی علوم پزشکی تبریز به اتمام رساندند. پس از قبولی در مقطع تخصص، دوران تخصصی رشته جراحی زنان و زایمان و نازایی و زیبایی را در دانشگاه دولتی علوم پزشکی تبریز به اتمام رساندند و در نهایت موفق به اخذ بورد تخصصی رشته زنان، زایمان، نازایی و زیبایی شدند.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *